شرکت پارس نانو آنالیز با برخورداری از متخصصین سیستم‌های برق خورشیدی در حوزه‌ی برق خورشیدی متصل به شبکه خانگی و امکانسنجی نیروگاه‌های خورشیدی شامل انتخاب مکان مناسب، نوع نصب پنل‌ها، تعیین ولتاژ و جریان بهینه برای سیستم و همینطور طرح اتصال به شبکه و اخذ قرارداد تضمینی خرید برق از وزارت نیرو آماده خدمات به مشتریان گرامی می باشد. لازم به ذکر است که سیاست تشویقی شرکتهای برق منطقه‌ای جهت ترغیب مصرف‌کنندگان به نصب سیستمهای خورشیدی و کمک به تولید برق شبکه سراسری، به صورت خریداری برق تولیدی توسط مصرف کننده با تعرفه بالاتری نسبت به برق مصرفی می باشد.

این سیستم‌های برق خورشیدی به یک شبکه ی برق خارجی متصل هستند. جریان مستقیم خروجی ماژول‌های فتوولتائیک از طریق یک متناوب ساز متصل به شبکه (Grid-Tied Inverter) به جریان متناوب تبدیل می‌شود. متناوب سازهای استفاده شده در این سیستم‌ها باید قابلیت همزمان شدن (Synchronize) با برق شبکه‌ی سراسری را داشته باشند (در فرآیند همزمان شدن اختلاف فاز، سطح ولتاژ و فرکانس انرژی الکتریکی حاصل ازسیستم فتوولتائیک، با مشخصات ولتاژ شبکه سراسری برق تطبیق داده می‌شود). در روز هنگامی که انرژی خورشید موجود است، توان خروجی سیستم فتوولتائیک به مصرف داخلی رسیده یا مستقیماً به شبکه فروخته می‌شود. شب هنگام که انرژی خورشید موجود نیست، الکتریسیته از شبکه برق سراسری خریداری شده و برای تأمین بار سیستم استفاده می‌شود. در این روش علاوه بر تامین بخشی از انرژی الکتریکی مورد نیاز مصرف کننده، انرژی مازاد بر مصرف به شبکه سراسری برق تزریق می شود.
اجزای اصلی یک سیستم تبدیل انرژی خورشیدی به انرژی الکتریکی نوع متصل به شبکه (On-Grid) عبارتند از:

 • صفحه (پنل) خورشیدی: تبدیل کننده انرژی نور خورشید به انرژی الکتریکی می‌باشد. جهت دستیابی به ولتاژ و جریان کارآمد مجموعه ای از صفحات با اتصالات سری و موازی نصب می گردند.
 • اینورتر: برای تبدیل جریان DC تولیدی به جریان AC جهت لوازم مصرف کننده های جریان متناوب
 • کنتور دوطرفه: مازاد برق تولیدی در طول روز به شبکه تزریق می‌شود و کمبود برق تولیدی در طول شب یا روزهای ابری نیز از شبکه تأمین می‌گردد که مقادیر آن توسط این نوع کنتور محاسبه می گردد.

احداث یک نیروگاه خورشیدی متصل به شبکه بدون مطالعات و دانش کافی قطعا موجب زیان سرمابه گذار خواهد شد. امکان سنجی محیطی شامل برآورد موقعیت زمین، شدت تابش متوسط خورشید در منطقه، در نظر گرفتن محدودیت شبکه برق، جنس و ویژگی مواد سازنده زمین و نحوه چیدمان و آرایش پنل ها از اصول اولیه در حوزه امکانسنجی می باشند. همچنین انعقاد قرار داد ۲۰ ساله خرید تضمینی برق با وزارت نیرو ، تفاهم و اخذ مجوز کتبی از شرکت توزیع نیز از دیگر اصول در هنگام شروع پروژه احداث نیروگاه برق خورشیدی می باشد.

مزایای سیستم تولید برق خورشیدی متصل به شبکه

 • قابلیت نصب سریع­تری نسبت به نیروگاه­های سوخت فسیلی و تجدیدپذیر دیگر دارند.
 • تولید برق آن­ها تضمین شده­است و مؤثرترین روش جهت کاهش مصرف در ساعات پیک می ­باشد.
 • این نیروگاه­ها ضمن تأمین برق شبکه ­های کوچک ناحیه­ای، احتیاج به تأسیس خطوط فشار قوی طولانی جهت انتقال برق به شبکه سراسری برق ندارند و لذا نیاز به هزینه زیاد احداث شبکه ­های انتقال نیز نمی­ باشد.
 • از لحاظ تولید انرژی تثبیت شده­اند و جهت استفاده بلندمدت با اطمینان بالا مورد استفاده قرار می­ گیرند.
 • نرخ خرید تضمینی برق، موجب کسب درآمد بیشتری نسبت به نرخ خرید آزاد توسط بازار خرده فروشی می­ شود.
 • سیستم­های خورشیدی ۳۰ تا ۶۰ درصد برق مصرفی را تأمین می نمایند.
 • با نرخ خرید تضمینی برق ۸۰۰۰ ریال بازگشت سرمایه آن­ها کمتر از ۵ سال می­ باشد.
 • به دلیل عدم استفاده از منابع فسیلی و جلوگیری از آلایندگی، از انواع نیروگاه­های پاک محسوب می­ شوند.
 • بر خلاف نیروگاه­های فسیلی که قیمت برق تولیدی آن­ها وابسته به قیمت نفت می­باشد، در نیروگاه­های خورشیدی، عدم نوسان قیمت ناشی از تغییر قیمت سوخت موجب ثبات بهای برق مصرفی در بلندمدت می­ گردد.
 • هزینه تعمیر و نگهداری نیروگاه­های خورشیدی ناچیز بوده، ضمن اینکه به دلیل نداشتن استهلاک زیاد دارای عمر طولانی می­ باشند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با در تماس باشید.