تلفن اینترنتی (VOIP) :

امروزه، به دلیل هزینه های بسیار پایین فناوری VOIP، استفاده از این سیستم در سازمان ها و شرکت ها اهمیت ویژه ای پیدا کرده است. در شبکه های IP Telephony، سافت سوییچ (یا Call Agent , Call Server Call (Controller, مهم ترین عنصر به شمار می آید. عملکرد سافت سوییچ، مشابه عملکرد سوییچ های سخت افزاری در شبکه های PSTN است. اعمال کنترل مرکزی بر روی سوييچينگ در شبکه‌های VoIP، وظیفه اصلی سافت سوییچ است. به طوریکه همۀ سرویس هایی که در شبکه VOIP ارائه می شوند، بر عهده سافت سوییچ است.

خدمات سازمانی تلفن گویا برپایه VOIP

ارائه ی کامل ترین و جامع ترین راه کارهای فناوری VOIP

یکپرچه سازی سیستم تلفن سازمان ها بر روی شبکه IP

 • ایجاد مراکز تلفن (CALL CENTER)

ایجاد مراکز تلفن مبتی بر IP_PBX و ارائه سرویس های VOIP

 • انتقال خطوط بر روی بستر IP

انتقال خطوط تلفن گویا بر بستر IP

 • ایجاد بستر کنفرانس صوتی ، تصویری

مکالمه صوتی ،تصویری بر روی بستر IP بین چندین نقطه

 • فروشگاه محصولات تلفن گویا

ارائه مراکز نرم افزاری و سخت افزاری

آی پی تلفن

IP – Telephony فناوری است که با استفاده ازاینترنت امکان ایجاد شبکه ای یکپارچه را جهت انتقال صدا و دیتا، فراهم می کند. مشترکین شبکه IP- Technology علاوه بر اینکه از همۀ امکانات یک PBX بهره مندند، می توانند از مزایای پروتکل IP نیز استفاده کنند. این سرویس را می توان به راحتی با استفاده از شبکه اینترنت در اختیار کاربران قرار داد. برای اجرای این فرآیند لازم است تجهیزات خاصی به صورت Gateway بین شبکه های PSTN و اینترنت ارتباط برقرار کنند. راه اندازی سرویس IP Technology به یک شبکه Backbone مبتنی بر IP و پهنای باند وسیع اینترنت نیازمند است.

در واقع Internet Telephony يا IP Telephony، امکانات اینترنت و شبکه عمومی تلفن (PSTN) را با یکدیگر ادغام میکند. یکپارجه سازی ترافیک صوت و داده بر روی یک شبکه IP را می توان تحولی بزرگ در ارتباطات امروزی دانست. راه اندازی سیستم IP Telephony هزینه ها را بسیار کاهش می دهد. همچنین از این سیستم می توان برای ارتباطات غیر صوتی مانند فکس و فایل های چند رسانه ای استفاده کرد.

اجزای IP -Telephony در سازمانها
 • تجهيزات انتهایی

  : انواع وسایلی که فراخوانی IP Telephony را پشتیبانی می کنند، تجهیزات انتهایی هستند مانند IP Phoneها و نرم افزارهایی که بر روی رایانه کاربران نصب می شوند و آنها را قادر می سازند از طریق میکروفون و اسپیکر مکالمه تلفنی انجام دهند. بیشتر IP Phoneها امکان استفاده از دفترچه تلفن (و جستجو در آن) و اتصال به اینترنت را در اختیار کاربر قرار می دهند. این سرویس ها از طریق Proxy Server بر روی تجهیزات IP Phone قرار می گیرند. برای هرکدام از این تجهیزات یک IP اختصاص داده می شود و بوسیلۀ پیکربندی IP PBX این IP ثبت می شود.

 • Call Processing manager (IP PBX)

  : این سرور مدیریت فراخوان ها و پیکربندی تجهیزات IP Telephony را بر عهده دارد. تجهیزات IP PBX عملیات مورد نیاز برای راه اندازی تجهیزات انتهایی، تنظیمات اولیه مورد نیاز تماس ها و مسیریابی آنها را از شبکه به دیگر تجهیزات صوتی مانند گیت وی های صوتی و سیسستم پست صوتی را انجام می دهد.

 • سیستم پست صوتی

  : سیستمی برای ذخیره سازی پیام های صوتی مبتنی بر IP است.

 • Gateway صوتی

  : کلمه ای عمومی برای Gatewayهایی است که سرویس هایی مانند ویژگی های مورد نیاز برای دسترسی به PSTN، مسیریابی بسته های IP، پشتیبان پردازش فراخوان ها و سرویس های صوتی را پشتیبانی می کنند. این سیستم، امکان دسترسی به سیستم صوتی قدیمی را در زمان خرابی شبکه عمومی IP فراهم می کند. پشتيبان پردازش فراخوان به Gateway صوتی این امکان را می دهد که اگر پردازش فراخوانها از کار افتاد، یه سرعت جایگزین آن شود. Gatewayهای صوتی تنها بعضی از امکانات پردازش فراخوانهای اصلی را پشتیبانی می کند.

آدرس دهی IP
 • هر تجهیزات انتهایی IP Telephony علاوه بر یک IP به اطلاعات دیگری نظیر Musk ، Gateway پيش‌فرض و … نياز دارد. این تجهیزات را می توان به صورت Static روی سخت افزارها و نرم افزارهای IP Telephony پیاده سازی کرد. همچنین می توان با استفاده از پروتکل DHCP این اطلاعات را به صورت Dynamic پیکربندی کرد.
طراحی IP -Telephony برای سازمانهای کوچک
 • با توجه به تعداد محدود کاربران،بهتر است IP Telephony در سازمان های کوچک، به روش متمرکز راه اندازی شود. این روش از طرفی در زمان هزینه و نیروی انسانی صرفه جویی می کند و از طرف دیگر به دلیل تعداد کم کاربران، مشکل در دسترس نبودن مخاطب به وجود نمی آید. همچنین برای دلایل امنیتی، مدیریتی و پشتیبانی، بهتر است ارتباط بین شعبات و سایت مرکزی از بر روی شبکه عمومی IP صورت گیرد.

*جهت کسب اطلاعات بیشتر، با ما در تماس باشید.