سیستم نوبت دهی (Turning system)

امروزه سيستم های نوبت دهی اتوماتيک در دنيا از جايگاه ويژه ای برخوردار می باشند .کاربرد این نوع سیستم ها برای تمامی مراکزی که تعدد ارباب رجوع دارند بسیار مفید و لازم است . تحقیقات نشان داده است که سیستم نوبت دهی نه تنها به راندمان کار سازمان می افزاید بلکه از تاثیرات منفی روحی و روانی در محیط کار به میزان قابل ملاحظه ای می کاهد . با وجود سيستم نوبت دهی در شعب، ارباب رجوع از طريق پانل نصب شده در ورودی نوبت خود را بصورت اتوماتيک دريافت کرده و تا زماني که شماره دريافت شده از طريق سيستم اعلام نشده است به باجه يا باجه ها مراجعه نخواهد کرد که این امر باعث القاء نظم، امنیت و آرامش در محیط کار و تحقق اهداف دولت الکترونیک می گردد.

از دیگر مزایای سیستم نوبت دهی می توان به اختصار به موارد ذیل اشاره کرد :
  • بالا بردن سرعت و راندمان کار
  • القاء نظم و آرامش در محيط کار
  • ارائه سرويس بهتر به مشتريان
  • کاهش تعداد باجه ها بدون کاهش راندمان
  • ايجاد انگيزه بين کارمندان جهت بهبود کار
  • اختصاص پاداش به کارمندان بر اساس گزارشات دقيق سيستم
  • ارائه انواع گزارشات از باجه ها و صفوف جهت تصميمات مديريتی و . . . . .
دريک تقسيم بندی کلی سيستمهای نوبت دهی موجود در دنيا را می توان به دو دسته تقسيم نمود:
سيستم های نوبت دهی PC_Based

در اين سيستم های وظيفه صدور نوبت و کنترل صفوف و نوبت ها از طريق کامپيوتر انجام می شود و ساير اجزاء سيستم از قبيل صفحه کليد کاربر ، صفحه نمايش باجه ، صفحه نمايش مرکزی ، … بايد با کامپيوتر مرکزی دائماً در ارتباط باشند و از طريق آن کليه امور انجام می شود . نوعی از سيستمهای نوبت دهی PC_Based تحت عنوان سيستمهای نوبت دهی نرم افزاری هستند که اين سيستمها بر روی کيوسک اطلاع رسانی نصب می شوند و کيوسک مربوطه علاوه بر ارائه اطلاعات ، وظيفه صدور نوبت را به عهده دارد .بعضی از انواع اين سيستمها دارای صفحه کليد کاربر و نمايش دهنده باجه نمی باشند و عمليات اپراتور ها از طريق نرم افزارنوبت دهی که بر روی کامپيوترهای آنان نصب می شود انجام می گردد . نمايش دهنده مرکزی نيز از نوع مانيتور LCD يا پلاسما می باشد .

سيستم های نوبت دهی Non PC_Based

این نوع سیستم ها بدون نیاز به کامپیوتر، نوبت دهی و مدیریت صف را انجام می دهد و کلیه امور نوبت دهی و مدیریت صف از طریق دستگاه HUB & Control Unit انجام می شود. درون Control Unit بورد اصلی کنترل کننده سيستم قرارگرفته است که از طريق آن نوبت ها صادر و مديريت می شوند . کليه اجزاء سيستم نيز با اين برد در ارتباط هستند . اين سیستم هیچ نیازی به کامپیوتر ندارد و کاملاً مستقل از کامپیوتر می باشد. فقط جهت دریافت گزارشات از سیستم ، کافی است ماهانه یک بار از یکی از کامپیوترهای موجود در شعبه استفاده شود. اتصالات و ارتباطات اجزاء سيستم بايکديگر از طريقCAN Bus که يک باس صنعتی است انجام می شود لذا احتمال بروز مشکل در شبکه وجود ندارد و با توجه به اينکه مديريت صفوف و صدور نوبتها از طريق Main Board مخصوص که دارای ميکرو کنترولر است و درون Control Unit قراردارد انجام می شود، مشکلات مربوط به کامپيوتر وجود ندارد و سيستم همواره فعال می باشد .ضمناً از طريق سريال پورت USB می توان يک کامپيوتر تحت Windows را به سيستم متصل نمود وگزارشات مديريتی و نمودارهای سيستم را دريافت کرد . مدل هایNQ-5000 و NQ-6000 و NQ-7000 سيستم نوبت دهی هوشمند رایان صنعت انصار از اين نوع می باشند .

*جهت کسب اطلاعات بیشتر، با ما در تماس باشید.